Bolesne podsumowania – recenzja „W lasach ludzkiego serca” w serwisie Lubimy Czytać
„W lasach ludzkiego serca” to kolejna książka Wydawnictwa Pauza, która nagradza nielicznych. Trzeba cierpliwości i wrażliwości, aby zaakceptować świat wykreowany przez Strubel, gdyż jest on pozornie spokojny i pełen skomplikowanych uczuć. Część z was zapewne się odbije, ale jeżeli schowacie swoje purytańskie i pruderyjne wychowanie na czas lektury, to na pewno nie będziecie zawiedzeni.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Antje Rávik Strubel jest niemiecką pisarką mieszkającą obecnie w Poczdamie. Debiutowała w 2001 roku powieściami Offene Blende i Unter Schnee. Od tamtej pory publikowała regularnie co kilka lat, wiele razy była nominowana do niemieckich nagród literackich i nagradzana, a w 2021 roku zdobyła najważniejszą z nich „Deutscher Buchpreis” za powieść Blaue Frau. Poza powieściami pisze także eseje, opowiadania i teksty non-fiction.
Należy do pokolenia niemieckich pisarzy, którzy urodzili się w NRD, ale zaczęli publikować po upadku muru berlińskiego. W swojej twórczości często porusza wątki z historii najnowszej oraz tematy związane z tożsamością i życiem osób LGBT. Strubel pracuje też jako tłumaczka – przekłada literaturę z języków angielskiego i szwedzkiego (tłumaczyła na niemiecki m.in. Joan Didion, Lenę Andersson, Monikę Fagerholm, Lucię Berlin i Virginię Woolf). W lasach ludzkiego serca to pierwsza powieść pisarki, która ukazuje się po polsku.
Książki Pauzy wspomniane w recenzji
Promocja