Robert Ostaszewski, Maniak literacki
o “Legendzie o samobójstwie”
(…) Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób Vann konstruuje fabułę w książce. Rozwija się ona wokół historii samobójczej śmierci mężczyzny, który był dentystą i mieszkał na Alasce. Jednak w kolejnych tekstach ta historia przedstawiana jest coraz to inaczej. Zwykle to mężczyzna strzela do siebie, ale przecież w Wyspie Sukkwan to syn popełnia samobójstwo. Przedstawiane są rozmaite okoliczności i motywacje samobójstwa oraz jego wpływ na bliskich mężczyzny. Ale przecież to “legenda” tycząca konkretnego przypadku samobójstwa, rodzaj mitu, który – jak wiadomo – zwykle ma charakter wariantowy. W ten sposób, nie wprost, Vann wskazuje, że na pytanie dlaczego ktoś odebrał sobie życie, nie ma i nie będzie definitywnej odpowiedzi, że prawda na temat tego wydarzenia nigdy nie wyjdzie na jaw. Można tylko krążyć wokół poszukiwanej odpowiedzi, to oddalając się, to zbliżając, tak jak zrobił to w swojej prozie amerykański pisarz. (…)
– Robert Ostaszewski, Maniak Literacki
SKANER
Wycinki i printscreeny
materiały z linkami do źródeł
Zapisz się na newsletter!
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter z książkowymi zapowiedziami Wydawnictwa Pauza, możesz zostawić nam swój adres mailowy.
Email został dodany!
Wysyłając ten formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Tu możesz poznać naszą klauzulę informacyjną.