fbpx
Rekomendacja

Cuddle up with a good book

o „Pierwszym bandziorze

(…) „Pierwszy bandzior” to groteskowa powieść o odnajdywaniu swojego prawdziwego ja, tożsamości schowanej głęboko, stłamszonej, która potrzebuje tylko dotkliwego bodźca, aby wydostać się na powierzchnię. Cheryl dzięki Clee zaczyna mierzyć się ze swoimi lękami, prawdziwymi pragnieniami, odnajduje prawdziwą siebie, zaczyna wychodzić z odgrywanych przez siebie ról, przekracza granice, których wcześniej nie myślała, że jest w stanie przekroczyć. Nie tylko ona, ale każdy z bohaterów powieści dzięki dziwacznym zbiegom okoliczności, absurdalnym sytuacjom w których się znajduje przewartościuje całe swoje życie, by zbudować je na nowo.

 

Miranda July w swojej powieści mnoży dziwactwa, stawiając swoich bohaterów w sytuacjach nieprawdopodobnych, momentami doprowadzając fabułę do granic absurdu. Jednak w tym szaleństwie jest metoda. Groteska, przekraczanie granic normalności jeszcze bardziej podkreśla wyobcowanie i samotność Cheryl. Dopiero gdy przestaje być pochłonięta sobą, swoimi obsesjami, przestaje żyć w ciągłej defensywie, zaczyna zrzucać nałożoną maskę, nawiązywać szczere relacje z drugim człowiekiem, doświadczać miłości i macierzyństwa.

 

„Pierwszy bandzior” to prawdziwy emocjonalny roller coaster. Nieoczywista, niejednoznaczna opowieść która wyprowadza z równowagi, oburza, zniesmacza, bawi, przygnębia i głęboko porusza. To książka, którą kocha się i nienawidzi jednocześnie, za szaleństwo, dziwactwa i tę okrutną i bolesną prawdę, którą w sobie skrywa.

 

Miranda July w „Pierwszym bandziorze” balansuje na granicy rzeczywistości i absurdu, po to by doprowadzić do pęknięć w naszych bezpiecznych skorupach zbudowanych z pozorów i stereotypów, masek pod którymi kryje się nasze prawdziwe ja. Tylko czy mamy na tyle odwagi, by to co skrywamy pod naszymi maskami ujrzało światło dzienne? (…)

– Marta Pyznar, Cuddle up with a good book

Książka

Miranda July Pierwszy bandzior

SKANER

Wycinki i printscreeny

materiały z linkami do źródeł

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter z książkowymi zapowiedziami Wydawnictwa Pauza, możesz zostawić nam swój adres mailowy.

Email został dodany!