fbpx

Lauren Groff

Floryda

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

PREMIERA: 24 KWIETNIA 2019 ROKU

Dwie małe siostry, które nagle zostają same na przepięknej plaży, nie do końca rozumieją, co się wokół nich dzieje, ale przeczuwają, że trzeba szukać ratunku. Podczas wakacji matka z kilkuletnimi synkami zostają w domu na odludziu zdani tylko na siebie; muszą przeżyć, choć w bujnych zaroślach czai się niebezpieczeństwo. Malowniczy cypel zostaje zaatakowany przez huragan i tylko czas pokaże, czy samotna kobieta przetrwa atak żywiołu w opuszczonym miasteczku.

Dla wielu Floryda to miejsce pełne słońca, kryształowo czystej, błękitnej wody i białych piasków. Być może to prawda, ale Lauren Groff w swoich opowiadaniach nie tam nas zabiera. Wraz z autorką odkrywamy mroczne zakątki świata i ludzkiej duszy, w których czai się strach, prawdziwy lub wyimaginowany.

Nagrania

Audycje i filmiki

Poczytalni

W audycji „Poczytalni” radia TOK FM, w ramach plebiscytu „10 książek z 2019 roku, które polecają Poczytalni”, Agnieszka Lichnerowicz, Łukasz Wojtusik, Piotr Balazs, Adam Ozga, Marta Perchuć-Burzyńska , Zuzanna Piechowicz, Aneta Pytrus, Filip Kekusz, Paulina Nawrocka-Olejniczak i Anna Piekutowska w dziesiątce najlepszych książek 2019 roku umieszczają „Florydę” Lauren Groff.

Poczytalni

W audycji „Poczytalni” radia TOK FM o „Florydzie” Lauren Groff rozmawiają Marta Perchuć-Burzyńska, Aneta Pytrus oraz Filip Kekusz.

Poczytalni

W audycji „Poczytalni” radia TOK FM o „Florydzie” Lauren Groff rozmawiają Filip Kekusz, Agnieszka Lichnerowicz, Adam Ozga, Marta Perchuć-Burzyńska , Zuzanna Piechowicz, Anna Piekutowska, Aneta Pytrus, Łukasz Wojtusik.

Czytelnia

W audycji „Czytelnia” „Dwójki” Polskiego Radia Małgorzata Szymankiewicz wraz z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą rozmawia o „Florydzie” Lauren Groff.

Rekomendacje

Opinie o książce

{

Nie szerokie, złote plaże, a moczary pełne węży. Nie szum fal, a dyskretne buczenie wszechobecnych klimatyzatorów. Nie opaleni surferzy, a ludzie, którzy próbują znaleźć dla siebie miejsce. Floryda według Groff nie raz was zaskoczy. Jednego możecie być pewni – to znakomita literatura.

– Natalia Szostak, „Książki. Magazyn do czytania”, „Krótka Przerwa” 

{

Floryda to pełen zaskoczeń zbiór opowieści o lęku, samotności i nieustannej obawia o życie bliskich. Groff doskonale udało się sportretować ludzką naturę w miejscu, które tylko z pozoru wydaje się być rajem.

– Monika Długa, „God save the book”

 

{

Groff umiejętnie operuje opozycją kultura-natura. W jej opowiadaniach człowiek zostaje przedstawiony jako istota słaba, zupełnie bezbronna wobec natury — dzikiej i nieobliczalnej potęgi. Ponadto, odkrywa w człowieku jego zwierzęcość, obdziera go z norm społecznych, konfrontuje z pierwotnym „ja”.

– Karolina Kurando, „BOOKS SILENCE”

 

{

Fani Groff natychmiast rozpoznają tę miłość do opisu… Surowe, pełne zagrożeń, językowo potężne opowiadania. Zaniepokoją każdego czytelnika… Literacki tour de force niepewności osadzony w rozpalonym miejscu, amerykańskim stanie w kształcie pistoletu.

– „Kirkus”

{

We florydzkim krajobrazie Groff jest całkiem sporo Davida Lyncha: egzotyczny i jasny, a jednocześnie pulsujący ukrytą wrogością… Groff pisze pięknie, jej spostrzeżenia są głębokie, a każde opowiadanie to lśniący, zdobiony skarb wydobyty z głębiny.

– „The Economist”

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter z książkowymi zapowiedziami Wydawnictwa Pauza, możesz zostawić nam swój adres mailowy.

Email został dodany!