fbpx

Promocja trwa do 6 stycznia 2025 roku. Ze względu na remanent, wysyłki nie będą realizowane w dniach 2 i 3 stycznia 2025.
Zamówienia złożone pomiędzy 1 a 6 stycznia 2025 zostaną wysłane 7 stycznia 2025.

Recenzja książki: Emma Cline, „Zaproszona” w „Polityce”

Dwudziestodwuletnia Alex wie, jak zaskarbić sobie łaski zamożnych (lub jakkolwiek przydatnych) mężczyzn. Sama jest zaskoczona, „jak łatwo szły takie rzeczy”. Flirt, kilka wyćwiczonych gestów, ostrożny dobór słów, by rzucić przynętę, ale nie sprawiać wrażenia zdesperowanej kobiety w potrzebie. Podkrada leki, narkotyki, wartościowe rzeczy, wydaje się, że ma wszystko pod kontrolą. Jednak całe to wyrachowanie jest tylko pozą i złudzeniem. Zdarzają się wyłomy, błędy w systemie. Relacja z Domem przybiera niebezpieczny obrót, mężczyzna staje się jej prześladowcą. Stateczny Simon miał być dla odmiany kimś bardziej na poważnie, więc ucieka z nim na wybrzeże, zostawiając miasto, spalone mosty i kłopoty za sobą. Tyle że nowy związek też układa się nie po jej myśli. Ani Simon nie wie, z kim ma do czynienia, ani czytelnik nie może odszyfrować tej młodej kobiety, bezradnie łapiąc się za głowę, gdy podejmuje ona kolejne złe decyzje. Katastrofa wydaje się nieuchronna. Emma Cline brawurowo portretuje oszustkę, która mami przede wszystkim siebie. Stwarza bohaterkę, której trudno współczuć i okazać sympatię, ale i niełatwo ją porzucić – to zresztą klucz jej powodzenia. I klęski. Powieść obnaża subtelne mechanizmy manipulacji i zależności, konsternując i potęgując niepokój z każdym kolejnym etapem podróży. Ale „zakłopotanie łatwo było obrócić w adrenalinę, zainteresowanie, pobłażliwość”. Na czytelnika to też całkiem skutecznie działa. Znakomity page-turner.

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Emma Cline credit DV DeVincentis, cleared for world use (1)

O AUTORZE

Emma Cline dorastała w Kalifornii, jest absolwentką Uniwersytetu Columbia. Już w trakcie studiów otrzymała pierwsze nagrody literackie, a w 2014 roku „The Paris Review” przyznał jej Plimpton Prize. W 2016 roku ukazała się jej debiutancka powieść Dziewczyny (wyd. polskie 2016, Sonia Draga), która okazała się międzynarodowym bestsellerem, zdobyła Shirley Jackson Award, była finalistką National Book Critics Circle Award, First Novel Prize oraz Los Angeles Times Book Prize. W 2017 roku Cline trafiła na listę najlepszych młodych amerykańskich powieściopisarzy magazynu „Granta” oraz została zaliczona do grona najbardziej wypływowych osobowości medialnych przed 30. rokiem życia wybieranych przez „Forbesa”. W 2020 roku ukazał się doskonale przyjęty przez krytyków zbiór Daddy, a w 2021 nowela Harvey – polskie wydanie obu tych książek w jednym tomie jest planowane na 2025 rok. Również w 2021 roku autorka otrzymała O. Henry Prize za opowiadanie White Noise, pierwowzór Harveya. Publikowała w wielu pismach i antologiach, między innymi w „The New Yorker”, „The Paris Review”, „The New York Times”, „Tin House”, „Granta” i  wydawanym co roku w USA zbiorze The Best American Short Stories. Zaproszona ukazała się w USA w 2023 roku, niecały rok później trafia do rąk polskich czytelników.

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

Promocja

książka: Pierwotna cena wynosiła: 49,90 zł.Aktualna cena wynosi: 49,90 zł. 24,95 
e-book: Pierwotna cena wynosiła: 44,90 zł.Aktualna cena wynosi: 44,90 zł. 22,45 
Scroll to Top