(…) (Mariusz Szczygieł):
Przeczytana, żeby zresetować umysł.
Zalecenie: najpierw książka, a potem wywiad Michała Nogasia z autorem w Magazynie Książki .
Recenzja: warto! Warto, mimo pewnej ubogości narracji, mimo że kilku stron pod koniec nie przeczytałem dokładnie, bo za mocne. Warto, bo - jak mówi jeden bestseller - psychopaci są wśród nas. To powieść (właściwie większe opowiadanie) o tym jak słabość przeradza się w przemoc, a mimo to nadal pozostaje słabością. Myślę, że ta prosta opowieść da coś każdemu, nawet jeśli wszystko to, co serwuje autor „jakoś już wiemy”.
Daniel Magariel, „Nasz chłopak”.
Zapomniałem: dziełko jest autobiograficzne.
I najważniejsze: OD PSYCHOPATY MOŻESZ SIĘ UWOLNIĆ TYLKO TY SAM/A. Zawsze w naszej relacji z psychopatą są momenty wątpliwości, otrzeźwienia, zrozumienia, że jesteśmy ofiarą. I bardzo często nie korzystamy z nich jako z furtek ucieczki. Ta książka pokazuje jak się to kończy. Każdy sadysta i psychopata jest słaby. Trzeba umieć metaforycznie kopnąć go w podbrzusze. (…)
Mariusz Szczygieł o Naszym chłopaku
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Daniel Magariel pochodzi z Kansas City. Studia licencjackie ukończył na Uniwersytecie Columbia, a tytuł magistra sztuk pięknych uzyskał na Syracuse University, gdzie był stypendystą Cornelii Carhart. W dzieciństwie często się przeprowadzał, mieszkał w wielu stanach w U.S.A., obecnie osiadł z żoną w Nowym Jorku. Od kilku lat publikował w pismach literackich, m.in. „Granta”, „Lit Hub”, „Salt Hill Journal”, „Stop Smiling Magazine” i „Issue Magazine”. Nasz chłopak, który zyskał uznanie krytyki w U.S.A. i w Wielkiej Brytanii, to jego debiutancka powieść. Prawa do książki zostały sprzedane do kilkunastu krajów – przed polskim wydaniem, książka ukazała się po włosku, niemiecku, grecku.
Zdjęcie autora Copyright © Lucas Flores Piran