Małżeństwo znaczy na zawsze – recenzja książki „Fatum i furia” Lauren Groff w serwisie Lubimy Czytać
Nie ukrywam, zdecydowanie bardziej podobała mi się ta druga część książki, pisana już z perspektywy Mathilde. Nie miałabym jednak serca czegokolwiek zmieniać w tej pierwszej części, w końcu tak jak Lotto był nieodłączną częścią życia swojej żony, tak te pierwsze kilkaset stron, które mogą się niektórym czytelnikom dłużyć, są wręcz niezbędne w tej historii.
Może to przez fakt, że ostatnio sporą satysfakcję sprawia mi czytanie o skomplikowanych relacjach międzyludzkich i związkach, ale przeogromnie podobała mi się ta książka. Historia Lotta i Mathilde osiada w czytelniku i od czasu do czasu nieprzyjemnie drapie. Jak piasek lub kamień, który dostał się do buta. A jednak mimo otarć czytelnik dalej przewraca strony. Proza Lauren Groff jest uzależniająca i prawdziwa.
Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji
O AUTORZE
Lauren Groff pochodzi ze stanu Nowy Jork. Jej debiutancka powieść, wydana w 2008 roku, została nominowana do Orange Prize i uznana za jedną z najlepszych książek roku w USA. Nominowana do National Book Award w 2018 roku Floryda to pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Groff, który ukazał się po polsku. Przy okazji premiery Florydy autorka odwiedziła w maju 2019 roku Kraków, Wrocław i Warszawę.
W 2022 roku ukazała się po polsku powieść Wyspa kobiet, również nominowana do National Book Award.
Trzecia powieść, Fatum i furia z 2015 roku, zapewniła pisarce nominacje do prestiżowych nagród National Book Award i 2015 National Book Critics Circle Award for Fiction; w 2023 roku trafiła do rąk polskich czytelników w nowym przekładzie Jerzego Kozłowskiego. Fuga to debiutancki zbiór opowiadań Groff z 2009 roku.