fbpx

Zobacz nowości: Miałam tak wiele

Wydawnictwo
Pauza

Czytanie mnie kręci o Pierwszym bandziorze

(…) Kim jest ta kobieta w średnim wieku za kierownicą niebieskiej hondy?

Cheryl poznajemy na chromoterapii u doktora Broyarda, kobieta zmaga się z pewną dysfunkcją przewodu pokarmowego- „globus hystericus”, który jest przyczyną wielu niedogodności, między innymi przez niego nasza bohaterka nie może płakać. Kobieta działa swoimi schematami, w jej życiu nie ma miejsca na niespodzianki i spontaniczność. Cheryl pracuje w firmie produkującej filmy na DVD z aerobikiem-Open Palm. To tam poznaje mężczyznę starszego od siebie o kilkanaście lat, w którym się zakochuje, uważa, że znają się jeszcze od czasów, kiedy ludzie przypominali włochate małpy, i już wtedy żyli ze sobą, wspomina również czasy, kiedy razem zasiadali na średniowiecznym tronie. Jednak nie w tym wcieleniu. Zakochana kobieta zostaje odrzucona, Phillip zastępuje ją szesnastoletnią uczennicą. Jednak potrzebuje Cheryl w jednej jakże bardzo ważnej sprawie…

Jej szefostwo prosi ją o przyjęcie pod swój dach ich córki Clee. Dziewczyna jest bałaganiarą bez ambicji, całe dnie spędza przed telewizorem, nie myje się, je tylko mrożonki odgrzewane w mikrofali, ma lekką nadwagę, ale mimo wszystko jest piękna. Clee nieświadomie pomaga Cheryl, kiedy kobieta orientuje się, że dzięki ich pokręconej relacji jej globus ustępuje- postanawia dogadać się z dziewczyną i ustalić reguły tej chorej gry.

Historia jest krępująca dla czytelnika już wystarczająco, ale dochodzi do tego Kubelko Bondy, czyli więź z obcymi dziećmi, w których Cheryl widzi swoją bratnią duszę, mężczyznę, który powinien być jej mężem, ale nie jest mu dane dorosnąć, lub swoje własne dziecko, które może kiedyś będzie mieć. (…)

- Czytanie mnie kręci

Zrzut ekranu 2018 08 01 o 22.30.51

Autorzy Pauzy, o których mowa w recenzji

Miranda July small

O AUTORZE

Miranda July urodziła się w Vermont, obecnie mieszka w Los Angeles. Jest twórczynią filmów, artystką i pisarką. Jej filmy zdobyły nagrodę specjalną jury na Sundance Film Festival i cztery nagrody na festiwalu w Cannes, w tym Złotą Kamerę. Proza July ukazywała się na łamach „The Paris Review”, „Harper’s” i „New Yorkera”, a jej zbiór opowiadań No One Belongs Here More Than You (2007) został nagrodzony Frank O’Connor International Short Story Award i opublikowany w dwudziestu trzech krajach.

Pierwszy bandzior (tytuł oryginalny: The First Bad Man), wydany dotąd w ponad dwudziestu krajach, to pierwsza książka jej autorstwa, która ukazuje się po polsku.

Zdjęcie autorki:

Copyright © Jean-Francois DEROUBAIX/Gamma-Rapho/Getty Images

Książki Pauzy wspomniane w recenzji

książka: 39,90 
e-book: 34,90 
Scroll to Top